1/2022
Św. Antoni Padewski to wielki nauczyciel średniowiecza. Wybrany i powołany przez św. Ojca Franciszka na pierwszego lektora w Zakonie Braci Mniejszych, mądrze realizował swe zadania. Wiernych pouczał i budował słowem swych kazań, godzinami słuchając spowiedzi i towarzysząc ludziom na drogach ich życiowych zmagań.
Swoich braci, franciszkanów, pocieszał i umacniał w służbie Kościołowi. Świadectwem działalności św. Antoniego są ,,Sermones’’ – czyli jego uczone kazania, w których nasz Doktor Ewangeliczny zawarł całą swoją mądrość i erudycję, a także doskonałą znajomość Pisma Świętego.
W kolejnym spotkaniu z nauką Świętego z Padwy pragniemy przyjrzeć się kolorom. Zgodnie ze zrozumieniem wieków średnich, wszelkie kolory pochodzą od światła, są darem Bożym dla człowieka i odblaskiem piękna dla samego Boga. Antoni jest wiernym synem swojej epoki. Średniowiecze odnalazło w Księdze Wyjścia i opisie szat kapłańskich początek nauki o kolorach: ,,Oto szaty jakie winni sporządzić: pektorał, efod, suknia wierzchnia, tunika wyszywana, tiara i pas. Te szaty sporządzisz dla twego brata, Aarona, i dla jego synów, aby mi służyli jako kapłani. A użyją na to złotych nici, fioletowej i czerwonej purpury i karmazynu oraz kręconego bisioru’’ (Wj 28, 4-5). W łacińskiej Wulgacie, czyli tłumaczeniu biblii dokonanym przez Hieronima, obok złota (aurum), obecne są nazwy czterech podstawowych kolorów średniowiecza: czerwona purpura (purpura), fioletowa purpura (hyacinthinum), czerwony karmazyn (coccus) i lniana biel (byssus). Sam św. Hieronim, odnosząc te cztery kolory do czterech kierunków ziemi, czterech pór roku, czterech temperamentów i czterech żywiołów, naucza: ,,Cztery kolory są jak cztery elementy z których składa się wszechświat. Lniana biel przyporządkowana jest ziemi, albowiem z ziemi len wyrasta. Kolor czerwonej purpury odpowiada wodzie, która zabarwia się od purpurowych zwierzątek, hiacyntowo niebieski kolor wskazuje na powietrze, albowiem niebieskie jest niebo, zaś czerwień karmazynu jest kolorem ognia’’.