2/2020
Misjonarze z krakowskiej prowincji franciszkanów, prócz swojego głównego zadania, jakim jest ewangelizacja na misjach, starają się również pomóc miejscowej ludności w przestrzeniach codziennego życia. Takie działania podejmowane są m.in. w peruwiańskim Pariacoto oraz w Kakooge w Ugandzie, gdzie misjonarze prowadzą proekologiczne działania, mające pomóc miejscowym ubogim.
„Myślę, że bł. Zbigniew byłby dzisiaj dumny z tego, że jego marzenie promowania ekologii spełniło się również w Pariacoto” – zauważa o. Rafał Dryjański, przełożony franciszkańskiej misji w Pariacoto. Nie tak dawno, 23 września 2020 r., założony przez misjonarzy ogród ekologiczny miał swoją drugą rocznicę powstania.
Współpraca z dziełem stworzenia Boga
23 września 2020 r. obchodziliśmy drugą rocznicę tego małego, ale jakże ważnego przedsiębiorstwa, zwanego „Tierra Amada” – („Ziemia umiłowana). „Ważnego, ponieważ zajmuje się ochroną naszego środowiska, produkcją zdrowej żywności, bez pestycydów i chemii, współpracując z dziełem stworzenia Boga” – podkreśla o. Rafał. „Jest w tym także coś z Opatrzności Bożej, że ta działalność odbywa się w Pariacoto, we współpracy z nami, ponieważ sam św. Franciszek jest patronem ekologów, wszystkich, którzy chronią środowisko, wszystkich, którzy starają się chronić naszą ziemię, nasz świat” – zauważa franciszkanin.
„Św. Franciszek nieprzypadkowo został wybrany patronem ekologów, ponieważ on sam był praktycznie pierwszym, który głosił braterstwo całego stworzenia i konieczność chronienia naszej ziemi”– podkreśla o. Rafał.
Bł. Zbigniew Strzałkowski byłby z nas dumny
„Jeden z naszych braci, bł. Zbigniew, po ogłoszeniu św. Franciszka patronem ekologów, wraz z niektórymi klerykami w Krakowie, założyli stowarzyszenie ekologiczne REFA, które miało na celu rozpowszechnienie znajomości ekologii i wagi ochrony środowiska, współpracy z Bogiem, również w wymiarze ochrony tego wszystkiego, co Bóg nam dał” – przypomina o. Dryjański. „Przedsiębiorstwo Ziemia umiłowana w swojej nazwie ma zawarte hasło, którym jest umiłowanie ziemi, umiłowanie upraw, warzyw, owoców oraz przede wszystkim człowieka, aby nie szkodzić nam pestycydami, chemią, a w ten sposób także miłować każdą osobę, ponieważ ten, kto odżywia się zdrowo, ma zdrowe ciało i ducha” – wyjaśnia misjonarz.
„Myślę, że bł. Zbigniew byłby dzisiaj dumny z tego, że jego marzenie promowania ekologii spełniło się również w Pariacoto. Byłby dumny z tego, że stowarzyszenie, które założył lata temu w Krakowie, ma swój odzew także tu, w Pariacoto, gdzie on żył i oddał życie” – stwierdza przełożony misji franciszkańskiej.
Ziemia umiłowana
„Tierra Amada” świadczy także usługi doradcze w zakresie inżynierii agronomicznej, specjalizującej się w rolnictwie agroekologicznym, architekturze krajobrazu, ochronie gleby i wody do nawadniania.