POSŁANIEC ANTONIEGO
2/2021
Córka ludu polskiego
Jej uśmiech wita wchodzących do Kaplicy Męki Pańskiej w krakowskiej Bazylice św. Franciszka z Asyżu. To miejsce kochała za życia, więc i po śmierci go nie opuściła. Odwiedzają ją liczni goście. Ze specjalną wizytą pojawił się nawet kiedyś św. Jan Paweł II. Ta kobieta o ciepłym spojrzeniu to Aniela Salawa, tercjarka franciszkańska i mistyczka, której 100-lecie śmierci będziemy obchodzić 12 marca 2022 r.
Ta córka ludu polskiego, urodzona w niedalekim Sieprawiu, znaczną część swego życia związała z Krakowem. To miasto było środowiskiem jej pracy, jej cierpienia, jej dojrzewania w świętości. Związana z duchowością św. Franciszka z Asyżu, okazywała niezwykłą wrażliwość na działanie Ducha Świętego – mówił o niej św. Jan Paweł II. Jest jedną z nielicznych polskich mistyczek. Choć nie miała wykształcenia, to odznaczała się nadzwyczajną inteligencją i głębokim życiem duchowym. Często modliła się w krakowskiej Bazylice św. Franciszka z Asyżu, w Kaplicy Męki Pańskiej, gdzie obecnie znajduje się jej sarkofag, gromadząc rzesze czcicieli. 

Zawsze pomocna 
Aniela urodziła się 9 września 1881 r. w podkrakowskiej wsi Siepraw, jako jedenaste (z dwunastu) dzieci w rodzinie Bartłomieja i Ewy z domu Bochenek. Ukończyła dwie klasy szkoły elementarnej (1888-1890), później musiała pomagać w gospodarstwie. W wieku 16 lat wyjechała do Krakowa, gdzie podjęła się pracy jako pomoc domowa. Tam wstąpiła do Stowarzyszenia Sług Katolickich św. Zyty, które miało na celu ochronę służących i opiekę nad dziewczętami. We wzorcowej kuchni Stowarzyszenia św. Zyty Aniela uczyła się gotowania. Wówczas znalazła również stałego spowiednika u niedawno zamieszkałych na Podgórzu redemptorystów. Od dziecka żarliwie się modliła, często się spowiadała i przyjmowała Komunię Świętą. Myślała o wstąpieniu do klasztoru, ale spowiednik odradził jej ten krok. Za cel swojego życia przyjęła więc rolę służącej i życie w czystości. Zarobki oddawała rodzinie i potrzebującym. Podczas I wojny światowej nie uciekła na wieś, ale została w Krakowie, modląc się i pomagając w szpitalach rannym żołnierzom, chorym dzieciom i jeńcom wojennym. Piękna Aniela była mistyczką. Swoje duchowe przeżycia spisała w Dzienniku prowadzonym przez nią w latach 1916-1921. Co mówił do niej Jezus?(...)
Chcesz regularnie otrzymywać ciekawe artykuły na e-mail? Zapisz się do naszego e-biuletynu, a regularnie będziesz otrzymywał zajawki pojawiających się artykułów. Będziesz zawsze na bieżąco!