POSŁANIEC ANTONIEGO
2/2019
Ekologiczna Farma Pokazowa w Kakooge
Kakooge było pierwszą miejscowością, w której powstała misja franciszkanów na ugandyjskiej ziemi. Jednym z wielu dzieł tamtejszej misji jest Technical Institute John Paul II. Przy tej właśnie szkole zawodowej powstała Ekologiczna Farma Pokazowa. O najnowszym projekcje franciszkańskich misjonarzy opowiada o. Bogusław Dąbrowski, gwardian z Kakooge.
Niedawno udało się nam otworzyć Ekologiczną Farmę Pokazową przy Szkole Zawodowej im. św. Jana Pawła II (St.  John Paul Technical Institute) w Kakooge. Niewątpliwie przyczyniła się do tego moja seminaryjna formacja w Ruchu Ekologicznym św. Franciszka z Asyżu oraz wakacyjne praktyki w dużym gospodarstwie mojego dziadka, niedaleko Jeziora Rożnowskiego.

Wędka zamiast ryby

Zbierając dokumenty do pisania doktoratu, wielokrotnie przekonywałem się, że trzeba pomagać młodzieży afrykańskiej w uzyskaniu zawodu i uczenia ich odpowiednich umiejętności. To takie przysłowiowe dawanie do ręki wędki, zamiast ryby. Ta idea długo towarzyszyła mi w myślach, aż w końcu przeszedłem do czynów. Przekonałem moich współbraci w Ugandzie, że potrzebna jest szkoła zawodowa w Kakooge i podjąłem się jej budowy, a obecnie superwizji w jej prowadzeniu i odpowiedzialności finansowej.

Budowę szkoły sfinansował dobrodziej z Neustadt, którego znalazł nam o. Stanisław Strojecki (obecny proboszcz w Kakooge). Pięć lat temu otworzyliśmy szkołę. Dwuletnia szkoła zawodowa kształci obecnie 137 uczniów i posiada kilka kierunków: budownictwo, ślusarstwo, krawiectwo, gastronomia, fryzjerstwo, elektronika i rolnictwo.

Ekologiczna Farma Pokazowa

W ramach tego ostatniego kierunku niedawno założyliśmy Ekologiczną Farmę Pokazową. Na początku kupiliśmy krowy mleczne, sfinansowane przez Caritas Antoniana. Obecnie na farmie mamy 10 krów mlecznych, 10 świnek, 10 królików, 5 indyków i 20 kur znoszących jajka. Mleko i jajka raz w tygodniu jedzą uczniowie. W pozostałe dni sprzedajemy produkty, aby za pozyskane środki kupić lekarstwa dla krów przeciw insektom. Krowy i świnie produkują biogaz, który wykorzystujemy do gotowania posiłków dla uczniów szkoły zawodowej, a następnie  do użyźniania gleby. Ponadto zbieramy naturalne odpadki na kompost, którego używamy również  jako nawozu do wzbogacania gleby.

Ekologiczne warzywa

Przy farmie zwierząt, mamy również ogródek z warzywami. Stanowią one urozmaicenie posiłków naszych uczniów.  Planujemy również zagospodarować 20 hektarów ziemi na uprawę kukurydzy, słodkich ziemniaków i kasawy. W najbliższym czasie planujemy też zakup traktora. Dążymy do tego, by nasza farma w przyszłości dożywiała uczniów, co pomogłoby im finansowo –  utrzymanie w szkole jest wciąż zbyt drogie dla miejscowej młodzieży. Nie mają oni wystarczająco pieniędzy na opłatę nauki i internatu.

Mam nadzieję, że nasza farma będzie się nadal dobrze rozwijała i to pozwoli nam nie tylko wyżywić uczniów z Technikum, ale również naszych afrykańskich postulantów, którzy już niedługo przeniosą się z Munyonyo do Kakooge.

Chcesz regularnie otrzymywać ciekawe artykuły na e-mail? Zapisz się do naszego e-biuletynu, a regularnie będziesz otrzymywał zajawki pojawiających się artykułów. Będziesz zawsze na bieżąco!