1/2018
Majeranek ogrodowy jest przedstawicielem rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), występuje w rejonie Morza Śródziemnego, Indiach, Arabii, Egipcie. Jest uprawiany w wielu krajach.
Majeranek preferuje ciepłe, nasłonecznione, osłonięte stanowiska. Glebę bogatą w wapń, przepuszczalną, próchniczną o optymalnym uwilgotnieniu. W Polsce jest rośliną jednoroczną, w krajach południowych wieloletnią krzewinką (dorasta do 50 cm wysokości). Cała roślina jest pokryta drobnymi włoskami, które nadają jej szarawy kolor. Łodygi są wzniesione, silnie rozgałęzione, cienkie, dorastające do 30 cm wysokości. Liście drobne, krótkoogonkowe, łopatkowate, zaokrąglone na końcach. Kwiaty drobne, białe lub szarawo fioletowe skupione w nibyokółki, okryte zielonymi podsadkami tworzącymi groniaste główki na zakończeniach pędów. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Owocem jest rozłupnia.
Surowcem leczniczym jest ziele majeranku, które zbiera się w fazie kwitnienia w lipcu, a drugi odrost ścina się we wrześniu. Zbiór należy przeprowadzić w pogodny dzień ścinając rośliny 10 cm nad ziemią. Ścięte ziele rozkłada się na płachtach i suszy w przewiewnym, zacienionym miejscu. Po wysuszeniu przeciera (wykrusza) się ziele uzyskując w ten sposób majeranek otarty bez łodyżek. Ziele przechowuje się w szczelnych pojemnikach.
Ziele zawiera do 3% olejku eterycznego (terpinen, terpineol, cytral, linalol), flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne, polisacharydy, witaminy: A,B1,B2,C.
Surowiec wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, napotne. Majeranek działa przeciwzapalnie (zmniejsza stany zapalne nosa i zatok). Jest często stosowany w przypadku kataru u małych dzieci w postaci maści majerankowej. Odwar z ziela działa rozgrzewająco i leczniczo na górne drogi oddechowe. Skutecznie zwalcza przeziębienie, zapalenie oskrzeli, katar przeziębieniowy, grypę, anginę. Ponadto pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa wiatropędnie, moczopędnie, poprawia trawienie, hamuje nadmierny rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym. Działa kojąco na wzdęcia, niestrawności, biegunkę. Majeranek jest powszechnie stosowaną przyprawą do flaków, żurku, mięs. Można go stosować w postaci okładów przy zapaleniu spojówek, przy skórze łojotokowej, a stosowany regularnie usuwa przebarwienia na skórze. Olejek majerankowy wcierany w skórę leczy opuchliznę, reumatyzm, wysięki i sińce.
Rozgrzewający odwar z majeranku
2 łyżki ziela zalać 2 szklankami wody i gotować na małym ogniu do 4 minut, przecedzić, dodać ząbek czosnku, sól do smaku. Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przy przeziębieniach.