POSŁANIEC ANTONIEGO

Herbarium Mariae: Maryjny zielnik św. Antoniego, część III

Norbert M. Siwiński OFMConv Święty Antoni Kultura
2/2021
Herbarium Mariae: Maryjny zielnik św. Antoniego, część III
Św. Antoni z Padwy dla jednych jest wielkim cudotwórcą, dla innych nauczycielem i przewodnikiem na drogach modlitwy i wiary. Ale można się od niego nauczyć wiele o świecie. Dziś w jego średniowiecznym zielniku odwiedzimy łąki i trzcinowiska.
Św. Antoni z Padwy (zm. 1231) jest postacią niezwykłą. Dla jednych jest on wielkim cudotwórcą, dla innych nauczycielem i przewodnikiem na drogach modlitwy i wiary. My także z szacunkiem i ciekawością pochylamy się nad kazaniami Świętego z Padwy. W sposób szczególny pytamy o symbole roślin, jakie możemy w nich znaleźć. W tym średniowiecznym zielniku pojawiają się niezwykłe obrazy cnót i świętości Matki Bożej. Nasze ostatnie spotkanie zaprowadziło nas wysoko, pozwalając wspiąć się na korony drzew. Dziś zejdziemy trochę niżej: na łąki i trzcinowiska. Znajdziemy tu mniejsze rośliny: krzewy, zboża i kwiaty. Wiele z nich w piękny sposób wskazuje w pismach franciszkanina na postać Maryi. Pszczoła osiadająca na kwiecie Kwiaty są tradycyjnie jednym z ulubionych motywów maryjnych w literaturze i sztuce. Nie jest zatem żadnym zaskoczeniem, że nasz Święty chętnie umieszcza kwiaty jako symbole w swoich kazaniach maryjnych. Matka Boża jest dla św. Antoniego jak kwiat, na którym Słowo Boże spoczęło w tajemnicy Wcielenia, jak pszczoła osiada na kwiecie. Franciszkanin naucza w Kazaniu na Zwiastowanie NMP: „Pan był jak pszczoła siadająca na kwiecie, czyli błogosławionej Dziewicy w Nazarecie, którego nazwa oznacza kwiat”. Zgodnie z komentarzami biblijnych glos miejsce Wcielenia, Nazaret, jest interpretowane jako kwiat (łac. fl os), zaś Narodzenie Pańskie jest opisywane jako zapach pola pełnego kwiatów: „Narodzenie Jezusa Chrystusa było jakby polem pełnym kwiatów, albowiem Ten, który narodził się z Dziewicy, ustrzegł od naruszenia kwiat Jej dziewictwa”. Winorośl, czyli szczep winny z wdzięczną wonnością W jednym z kazań maryjnych św. Antoniego, tak zwanej Mowie na cześć NMP, można odnaleźć rozbudowany wykład o krzewie winnym (łac. vitis). Jest on tradycyjnie obrazem Pana Jezusa. (...)
Chcesz regularnie otrzymywać ciekawe artykuły na e-mail? Zapisz się do naszego e-biuletynu, a regularnie będziesz otrzymywał zajawki pojawiających się artykułów. Będziesz zawsze na bieżąco!