Wakacyjny numer Posłańca

Nie tak dawno nie mogliśmy się doczekać wiosny, a tu już lato w pełni! Nadszedł czas wakacji i urlopów. Nie dla wszystkich jednak oznacza on wyjazdy w ciekawe turystycznie czy pielgrzymkowo miejsca. Ważne jest jednak, żeby nieco odpocząć, zwolnić tempo życia, albo po prostu zafundować sobie dłuższy spacer czy dobrą wakacyjną lekturę. Ważna jest w ogóle refleksja nad koniecznością wypoczynku. Potrzebuje go człowiek, ludzki organizm, relacje z innymi, obowiązki wykonywane na co dzień. Wypoczynek jest bowiem szansą na uwolnienie się od stresów, na regenerację sił, na zacieśnienie więzi z najbliższymi, a także na pogłębienie relacji z Bogiem, w którym św. Franciszek odkrył źródło harmonii i najgłębszego odpocznienia.

W czerwcu w sposób szczególny świętowaliśmy liturgiczny dzień św. Antoniego. Mamy też dodatkowy powód do radości, bo kolejne miasto obrało go sobie oficjalnie za patrona. Stąd też w tym numerze piszemy o historii jego kultu w Przeworsku, w następnym zaś napiszemy o samych uroczystościach, które jako czasopismo objęliśmy patronatem medialnym. Wspominamy też o uroczystościach w Jaśle, które jako pierwsze na Podkarpaciu, dwie dekady temu powierzyło się opiece św. Antoniego. Tych antoniańskich miejsc w Polsce jest wiele. Może kiedyś uda nam się nie tylko zaprezentować je wszystkie, ale zorganizować pielgrzymkę dla naszych Czytelników szlakiem tych właśnie miejsc.

We franciszkańskim świecie tego roczny lipiec przywodzi na myśl postać wyjątkową – św. Bonawenturę z Bagnoregio, doktora serafckiego, mistyka, wybitnego filozofa i teologa. Dlatego w tym numerze proponujemy zapoznanie się z nim oraz z jego, wyjątkowo malowniczym, rodzinnym miasteczkiem. Natomiast każdy sierpień przeżywamy w Polsce pod znakiem Matki Bożej Częstochowskiej, w tym roku bardziej uroczyście, gdyż świętujemy 300. rocznicę koronacji Jej cudownego obrazu. Nie może więc dziwić, że poświęcamy Jej nieco więcej miejsca.

Cieszymy się niezmiernie, kiedy przychodzą od Was, nasi drodzy Czytelnicy, odpowiedzi na pytania konkursowe. Zachęcamy Was do nadsyłania świadectw o łaskach uzyskanych od dobrego Boga za wstawiennictwem św. Antoniego. To one są najlepszą zachętą dla innych do korzystania z jego duchowej opieki i wsparcia w konkretnych potrzebach. Mamy nadzieję, że nasze pismo, które staramy się wciąż ulepszać, odpowiada na Wasze oczekiwania, bo robimy je właśnie dla Was. Każdy sygnał z Waszej strony jest zachętą do wytężonej pracy. W tym czasie jednak – z Posłańcem w ręku – wszyscy nieco odpocznijmy!

.