Dziewanna wielkokwiatowa

Dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum densiflorum) jest rośliną należącą do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Ze względu na imponujące rozmiary zwana była kiedyś królewską świecą.

Dziewanna występuje w całej środkowej Europie i północnej Afryce. Jest rośliną dwuletnią wytwarzającą w pierwszym roku rozetę z dużych, eliptycznych liści, pokrytych gęstym kutnerem (włoskami), a w drugim sztywną, czasami rozgałęzioną łodygę (do 200 cm wysokości), zakończoną dużymi, żółtymi, pięciopłatkowymi kwiatami tworzącymi długie grono. Kwitnienie przypada na okres od lipca do września, pojedyncze kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu ku górze. Każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień. Na nitkach pręcików roślina wytwarza specyficzne białe włoski, bogate w białko i tłuszcze, które stanowią przynętę dla zapylających ją owadów. Owocem jest torebka nasienna.

Wymagania glebowe dziewanny są niewielkie, o czym świadczy staropolskie przysłowie „Gdzie rośnie dziewanna tam bez posagu panna”. Roślina dobrze rośnie na obszarze całego kraju, na nieużytkach, przydrożach, suchych łąkach. Wymaga stanowisk nasłonecznionych. Dziewanna może być uprawiana w ogródkach jako roślina ozdobna ze względu na ozdobne kwiaty, efektowne, szare liście i długie kwitnienie.

Zbiór w pełni rozkwitniętych kwiatów przeprowadza się systematycznie w ciągu całego okresu kwitnienia w pogodne dni. Suszenie powinno odbywać się w cieniu i przewiewie, uważając, by nie zgnieść delikatnych kwiatów. Po wysuszeniu kwiaty przechowuje się w szczelnych naczyniach bez dostępu światła.

Kwiaty zawierają saponiny, substancje śluzowe, irydoidy, flawonoidy, karotenoidy, fenolokwasy, sacharozę, cukry, nieznaczną ilość olejku eterycznego.


WIęcej w papierowym wydaniu Posłańca 4/2018.

foto: pixabay.com

.