Mazurek z kajmakiem

Mazurek z kajmakiem

Kiedy przyroda budzi się z zimowego uśpienia, dzień staje się coraz dłuższy i słońce częściej zagląda w okna, nasze pragnienie nowego życia też przybiera na sile.

Czas Wielkiego Postu skłania do refleksji nad jakością życia, każdy pragnie być choć trochę lepszy, podejmujemy pracę nad sobą, pragniemy nawrócenia, by być bliżej Boga i bliźnich. Przygotowujemy przestrzeń do spotkania z Chrystusem Zmartwychwstałym, uczestniczymy w rekolekcjach, podejmujemy różne postanowienia i myślimy o Wielkanocy. A jak Wielkanoc, to nie może zabraknąć tradycyjnego mazurka, który jest najpopularniejszym ze świątecznych ciast. Przygotowany własnoręcznie, według własnego pomysłu na jego kształt i dekorację, może być nie tylko ozdobą wielkanocnego stołu, ale miłym upominkiem dla bliskich, którym złożymy świąteczną wizytę. Samo pieczenie też jest doskonałym sposobem na rodzinną integrację. Dla każdego znajdzie się jakieś zajęcie, które doprowadzi do powstania pięknego dzieła o nazwie „mazurek z kajmakiem”.

Ciasto kruche

  • 1 kg mąki
  • 50 dkg masła
  • 16 dkg cukru pudru
  • 6 żółtek
  • powidła np. śliwkowe

Masło z mąką posiekać, dodać cukier puder i żółtka; wszystko szybko zagnieść i oziębić w lodówce. Następnie ciasto rozwałkować i zrobić kilka mazurków. Kształty mogą być rozmaite. Brzegi mazurka należy podwyższyć wałeczkami z ciasta. Piec w temp. 200 °C przez 15-20 min., aż ciasto lekko się zarumieni; wyjąć z pieca i gorące przełożyć na deskę. Gdy wystygnie, posmarować je powidłami, a na nie nałożyć masę kajmakową.

Kajmak

  • 1 l mleka
  • 1 kg cukru
  • 12 dkg masła
  • wanilia

Mleko wymieszać z cukrem, dodać laski wanilii i gotować na małym ogniu ciągle mieszając. Gotować należy tak długo, aż płyn zacznie gęstnieć (będzie go o połowę mniej, bo odparuje) i przybierze lekko złoty kolor. Trwa to dość długo (ok. 1 godz.); kajmak jest gotowy gdy kropla spuszczona na zimny talerzyk krzepnie i nie lepi się przy dotknięciu. Teraz należy zdjąć kajmak z ognia, wyjąć wanilię i ciągle mieszając, dodać masło. Gotowy kajmak powinien mieć konsystencję gęstej śmietany. Wylewamy go na posmarowane powidłami ciasto i ozdabiamy bakaliami według własnego pomysłu.

Masa kajmakowa jest jedną z wielu propozycji dekoracji wielkanocnych mazurków. Jej wykonanie jest czasochłonne, ale przygotowana z mleka i cukru, z dodatkiem wanilii, nie zawiera substancji konserwujących i jest na pewno zdrowsza od gotowej masy z puszki. Na ilość kalorii zamykamy oczy, bo święta Wielkanocne są raz w roku i nietaktem byłoby nie skosztować świątecznych łakoci.

.